آیا باید نمک یددار استفاده کرد؟

در حالی که این یک عامل اصلی رژیم غذایی در بسیاری از خانواده ها است ، در مورد اینکه نمک یددار در واقع چیست و اینکه آیا این یک بخش ضروری از رژیم است یا نه ، سردرگمی زیادی وجود دارد.

در این مقاله به بررسی چگونگی تأثیر نمک یددار بر سلامتی شما و اینکه باید از آن استفاده کنید یا نه ، می پردازد.

خرید عمده نمک

ید یک ماده معدنی مهم است

ید یک ماده معدنی ردیابی است که معمولاً در غذاهای دریایی ، لبنیات ، غلات و تخم مرغ ها یافت می شود.

در بسیاری از کشورها ، همچنین برای جلوگیری از کمبود ید به همراه نمک سفره ترکیب می شود.

غده تیروئید شما از ید برای تولید هورمونهای تیروئید استفاده می کند ، که به ترمیم بافت ها ، تنظیم سوخت و ساز بدن و رشد و توسعه مناسب کمک می کند.

هورمونهای تیروئید نیز نقش مستقیمی در کنترل دمای بدن ، فشار خون و ضربان قلب دارند.

علاوه بر نقش اساسی آن در سلامت تیروئید ، ید ممکن است در چندین جنبه دیگر از سلامت شما نقش اساسی داشته باشد.

به عنوان مثال ، آزمایشات آزمایشگاهی و آزمایشگاهی روی حیوانات نشان می دهد که ممکن است به طور مستقیم بر عملکرد سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد.

در همین حال ، مطالعات دیگر نشان داده اند که ید ممکن است به درمان بیماری فیبروکیستیک پستان کمک کند ، شرایطی که توده های غیر سرطانی در پستان تشکیل می شود .

خلاصه

غده تیروئید شما از ید برای تولید هورمونهای تیروئید استفاده می کند ، که در ترمیم بافت ها ، سوخت و ساز بدن و رشد و نمو نقش دارند. ید همچنین ممکن است سلامت ایمنی را تحت تأثیر قرار داده و به درمان بیماری فیبروکیستیک پستان کمک کند.

بسیاری از مردم در معرض کمبود ید هستند

متأسفانه ، بسیاری از مردم در سراسر جهان در معرض خطر کمبود ید هستند .

این در ۱۱۸ کشور جهان یک مشکل بهداشت عمومی محسوب می شود و اعتقاد بر این است که بیش از ۱.۵ میلیارد نفر در معرض خطر هستند

کمبودهای ریز مغذی ها مانند ید به طور فزاینده ای در مناطق خاص به ویژه در مناطقی که نمک ید دار غیر معمول است یا میزان ید کم در خاک وجود دارد ، به طور فزاینده شیوع دارد.

در حقیقت ، تخمین زده می شود که حدود یک سوم از جمعیت خاورمیانه در معرض خطر کمبود ید

این شرایط معمولاً در مناطقی مانند آفریقا ، آسیا ، آمریکای لاتین و بخش هایی از اروپا نیز یافت می شود.

علاوه بر این ، گروه های خاصی از افراد به احتمال کمبود ید کمبود دارند. به عنوان مثال ، زنانی که باردار هستند و یا شیر می دهند در معرض خطر کمبود بیشتر هستند زیرا به ید بیشتری احتیاج دارند.

گیاهخواران و گیاهخواران نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند. در یک مطالعه رژیمهای غذایی ۸۱ بزرگسال مورد بررسی قرار گرفت و نشان داد که ۲۵٪ از گیاهخواران و ۸۰٪ گیاهخواران کمبود ید دارند ، در مقایسه با فقط ۹٪ از رژیمهای غذایی مختلط

خلاصهکمبود ید یک مشکل اساسی در سراسر جهان است. زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار می گیرند ، افرادی که تحت رژیم وگان یا گیاهخواری قرار دارند و افرادی که در مناطق خاصی از جهان زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر کمبود هستند.

کمبود ید می تواند علائم جدی را ایجاد کند

کمبود ید می تواند باعث ایجاد لیست طولانی از علائم شود که از خفیف ناراحت کننده تا شدید تا حتی خطرناک باشد.

از شایع ترین علائم نوعی تورم در گردن است که به عنوان گواتر شناخته می شود.

غده تیروئید شما از ید برای تولید هورمونهای تیروئید استفاده می کند. با این حال ، هنگامی که بدن شما به اندازه کافی از آن برخوردار نیست ، غده تیروئید شما مجبور است برای جبران و ایجاد هورمونهای بیشتر به سمت اوردرایو برود.

این باعث می شود سلول های تیروئید شما به سرعت تکثیر و رشد کنند و در نتیجه گواتر

کاهش هورمونهای تیروئید همچنین می تواند منجر به عوارض جانبی دیگری مانند ریزش مو ، خستگی ، افزایش وزن ، خشکی پوست و افزایش حساسیت به سرما شود

کمبود ید ممکن است در کودکان و زنان باردار نیز مشکلات جدی ایجاد کند. کم بودن ید می تواند باعث آسیب مغزی و مشکلات جدی در رشد ذهنی در کودکان شود

علاوه بر این ، ممکن است با خطر بیشتری از سقط جنین و مرگ و میر در ارتباط باشد

خلاصه


کمبود ید می تواند تولید هورمونهای تیروئید را مختل کند و در نتیجه علائمی مانند تورم در گردن ، خستگی و افزایش وزن ایجاد می شود. همچنین ممکن است در کودکان و زنان باردار مشکلاتی ایجاد کند.

در سال ۱۹۱۷ ، پزشک دیوید مارین شروع به انجام آزمایشاتی کرد که نشان می دهد مصرف مکمل ید در کاهش میزان بروز گواتر مؤثر است.

به زودی پس از سال ۱۹۲۰ ، بسیاری از کشورهای جهان برای جلوگیری از کمبود ید ، نمک سفره را با ید تقویت کردند .

معرفی نمک یددار در رفع کمبود در بسیاری از نقاط جهان فوق العاده مؤثر بود. پیش از دهه ۱۹۲۰ ، حدود ۷۰٪ از کودکان در مناطق خاصی از ایالات متحده ، گواتر داشتند.

در مقابل ، امروزه ۹۰٪ از جمعیت آمریکا به نمک ید دار دسترسی دارند و جمعیت کل ید کافی در نظر گرفته می شود

فقط یک نصف قاشق چای خوری (۳ گرم) نمک ید دار در روز برای تأمین نیاز روزانه ید به اندازه کافی ( ۱۵ ) کافی است.

این امر باعث می شود استفاده از نمک یددار یکی از ساده ترین راه های جلوگیری از کمبود ید بدون نیاز به ایجاد سایر اصلاحات اساسی در رژیم غذایی شما باشد.

خلاصه
در دهه ۱۹۲۰ ، مقامات بهداشتی در تلاش برای جلوگیری از کمبود ید ، اضافه کردن ید به نمک سفره را آغاز کردند. فقط نصف قاشق چایخوری (۳ گرم) نمک ید دار می تواند نیاز روزانه شما به این ماده معدنی را برآورده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا