نمک دریا و کاربردهایش

نمک دریا چیست؟

نمک دریا چیست؟

نمک دریایی، نمکی است که از تبخیر آب دریاها تولید می‌شود این ماده به عنوان چاشنی در غذاها، پخت‌و‌پز،‌ لوازم آرایشی و نگهداری غذا استفاده می‌شود.

تا همین‌جای مقاله متوجه جایگاه نمک دریایی در زندگی روزمره خود شدیم، اما صبر کنید! هنوز خیلی از فواید جالب و جذاب دربا‌ره‌ی نمک دریا مونده که باید بدونیم پس برای اینکه بیشتر راجع به ماده‌ی حیاتی و شورمون بدونید همراه ما باشید.

جالب است بدانید که به نمک دریایی، نمک خورشیدی یا نمک خام هم گفته می‌شود.

ترکیب‌بندی نمک دریایی

ترکیب‌بندی نمک دریایی

امروزه نمک دریایی موجود در بازار به‌طور گسترده‌ای دارای ترکیب شیمیایی متفاوتی است. اگر‌چه جزء اصلی این ترکیبات، سدیم کلرید است اما کمتر از ۰/۲ تا ٪۱۰ از باقی‌مانده آن متشکل از نمک‌های دیگر است که این ترکیبات بیشتر کلسیم، پتاسیم، نمک‌های منیزیم کلرید و سولفات هستند. رطوبت نمک می‌تواند کمتر از ۱ تا بیش‌ از ٪۱۲ متفاوت باشد. اگرچه ترکیب نمک قابل دسترس تجاری ممکن است متفاوت باشد اما ترکیب یونی از آب شور طبیعی نسبتا ثابت است.

تولید نمک دریایی در باستان قدیم

تولید نمک دریایی در باستان قدیم

نمک دریایی در Vinaya Pitaka‌، کتاب مقدس بودایی که در اواسط قرن‌ ۵ پیش از میلاد نوشته شده، ذکر شده است. همانطور که گفته شد نمک دریایی در اصل از تبخیر آب دریا به دست می‌آید. در آب‌وهوای گرم و خشک این امر می‌تواند به طور کامل باش استفاده از انرژی خورشیدی انجام شود اما در اقلیم‌های دیگر از منابع سوختی برای تبخیر آب دریا و تولید نمک دریایی استفاده می‌شود. تولید نمک دریایی مدرن تقریبا به‌طور کامل در دریای مدیترانه و دیگر آب و هوای خشک یافت می‌شود.

 Saltern* در باستان قدیم در جایی تاسیس شد که دارای شرایط زیر بود:

Saltern* در باستان قدیم
  1. دسترسی به بازار برای نمک
  2. تامین سوخت ارزان و راحت و یا ترجیحا خورشید
  3. دارای ساحل آرام و قفسه‌بندی شده برای محافظت از قرار گرفتن در معرض دریای باز

 *Saltern یک اصطلاح تاریخی انگلیسی است که در قدیم به مکان‌های استخراج نمک گفته می‌شد.

طعم‌ و رنگ نمک دریایی

جالب است بدانید در مناطق رومی، تبخیر آب دریا و تولید نمک دریایی با استفاده از ظروف سرامیکی انجام می‌شد. کارگران نمک، آب گلوله‌های نمک را می‌گرفتند و آن را با آب دریا پاک می‌کردند تا ناخالصی‌های آب نمک را از بین ببرد، آن‌ها نمک را در ظرف‌های کم‌ عمق که به آرامی از خاک رس دریایی پخته می‌شدند می‌ریختند و آن‌ها را بر روی ستون‌های گلی که بر روی یک تکه ذغال سنگ داغ می‌شدند برای تبخیر نهایی قرار ‌می‌دادند. در مناطق روستایی سیچوان و چین این روش‌های تولید نمک سنتی تا قرن بیستم و تا زمان صنعتی شدن ادامه یافت.

طعم‌ و رنگ نمک دریایی

برخی از Gourmet*ها معتقدند که نمک دریایی دارای بافت بهتری نسبت به نمک معمولی است.

 *Gormet یک اصطلاح برای توصیف افرادی است که طعم و مزه‌ی غذا را می‌چشند.

طعم نمک دریایی به علت‌های زیر می‌تواند متفاوت باشد:

سرعت متفاوت انحلال نمک

محتوای معدنی

تغییر طعم و رنگ به علت جلبک‌های محلی و جلبک‌های موجود در آب

مثلا برخی از نمک‌هایی که در مغازه‌های کره و فرانسه موجودند خاکستری صورتی هستند. در نمک‌های سیاه و قرمزی که در هاوایی وجود دارند ممکن است پودرهای سیاه و خاک رس پخته شده اضافه کنند. به‌هرحال تشخیص نمک دریایی از نمک‌هایی مانند هیمالیا، نمک ماراس که از چشمه‌های آب گرم باستانی Inca به دست می‌آید مشکل است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا